لوگو
امروزدوشنبهمورخ۲۰/۹/۱۴۰۲
واریس چیست و جوراب واریس چه نقشی در درمان این بیماری دارد؟
 
واریس چیست و جوراب واریس چه نقشی در درمان این بیماری دارد؟

خلاصه محتوا

در بین بیماری‌های عروقی، واریس شایع‌ترین نوع این بیماری‌ها است که درصد قابل توجهی از مردم دنیا را شامل می‌شود. طبق برآوردهای سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر حدود 30 درصد از جمعیت کل دنیا واریس دارند؛ براساس نتایج تحقیقات همین سازمان، زنان بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند.واریس چیست؟

نمونه‌ای از واریسی بودن رگ‌ها در قسمت پا


بدن انسان دارای یک سیکل گردش خون است که این سیکل به وسیله رگ‌ها فرآیند خود را طی می‌کنند؛ همانگونه که می‌دانید درون بدن هر انسانی سه نوع رگ وجود دارد که هر یک در فرآیند یاد شده، وظیفه‌ای به عهده دارند؛ این رگ‌ها عبارتند از سرخرگ، سیاهرگ و مویرگ. سرخرگ خون را از قلب به سراسر بدن برده و در واقع خون‌رسانی از قلب به سایر اندام انسان به وسیله سرخرگ انجام می‌شود. سیاهرگ که نام دیگر آن ورید است دقیقا برعکس سرخرگ عمل می‌کند، یعنی خونی که به اندام‌ها رسیده است را جمع کرده و به قلب باز می‌گرداند؛ بیماری واریس نوعی عدم عملکرد صحیح سیاهرگ است، در حقیقت زمانی که سیاهرگ نتواند عمل بازگرداندن خون به قلب را به درستی و به دلیل برخی موارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد انجام دهد به آن واریس می‌گوییم. واریس در لغت به معنی «گرفتگی» یا «پیچ خوردگی» است. داخل سیاهرگ‌ها دریچه‌هایی یک طرفه وجود دارد که تنها به سمت قلب باز می‌شوند علت این امر همان است که پیش از به آن اشاره کردیم که کار سیاهرگ بازگرداندن خون به سمت قلب است، وقتی خون به اندام‌ها می‌رسد، دی‌اکسیدکربن خود را وارد سیاهرگ کرده و سیاهرگ آن را به سمت ریه‌ها برده، ریه‌ها دی‌اکسیدکربن را از خون گرفته و به جای آن اکسیژن وارد خون می‌کند؛ سپس خون به سمت قلب روانه شده و سیکل یاد شده دوباره انجام می‌گیرد. هنگامی که دریچه‌های داخل سیاهرگ دچار مشکل، گرفتگی یا پیچ خوردگی می‌شوند؛ انسان دچار واریس می‌شود.

 

ورم کردن رگ‌ها به علت بیماری واریس در قسمت پا

چه کسانی به واریس مبتلا می‌شوند؟

قبل از هرچیز باید یادآور شد که در بین بیماری‌های عروقی، واریس شایع‌ترین نوع این بیماری‌ها است که درصد قابل توجهی از مردم دنیا را شامل می‌شود. طبق برآوردهای سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر حدود 30 درصد از جمعیت کل دنیا واریس دارند؛ براساس نتایج تحقیقات همین سازمان، زنان بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند. علاوه بر جنسیت، موارد دیگری همچون بارداری، بالارفتن سن و افزایش وزن نیز در بروز بیماری واریس موثر است. از آنجایی که پاهای انسان در پایین‌ترین نقطه بدن قرار دارند، بازگرداندن خون به بالا مشکل‌تر است به همین دلیل واریس بیشتر خود را در پاها نشان می‌دهد.

نشانه‌های واریس

شایع‌ترین علامت واریس، قرمز شدن رگ‌ها و نمایان شدن آن‌ها از زیر پوست است، همچنین تورم و باد کردن این رگ‌ها از دیگر نشانه‌های واریس است، زمانی که این حالت پیش می‌آید، نقاط یاد شده دچار درد و سوزش خواهند شد. این علائم می‌تواند ناشی از ایستادن زیاد باشد، چراکه در این حالت خون به سختی می‌تواند به بالا بازگردد، بنابراین کسانی که زیاد می‌ایستند بیشتر در معرض ابتلا به واریس خواهند بود. خارش، احساس خستگی، احساس درد و سوزش، گرفتگی عضلات و مواردی از این قبیل نیز از دیگر موارد و علائم نشانه‌های واریس خواهد بود. گفتنی است درصدی از کسانی که به این بیماری دچار هستند نیز به علل ژنتیکی و وراثت به ورایس مبتلا می‌شوند.

راه‌های درمان واریس کدارم است؟

واریس انواع مختلفی دارند که شامل واریس شاخه‌ای، واریس متوسط، واریس شدید، واریس مشبک یا عنکبوتی، واریس صافن بزرگ و واریس صافن کوچک می‌شوند. بستگی به شدت و نوع واریس راه‌های مختلفی نیز وجود دارد از جمله جراحی واریس، روش تزریق یا اسکلروتراپی، روش رادیودرمانی، لیزردرمانی و موارد دیگری که هر یک روش خاصی در درمان این بیماری است، اما یک روش عام و همگانی وجود دارد که ضمن خاصیت درمانی می‌تواند در پیشگیری از ورایس نیز موثر باشد و آن هم استفاده از جوراب واریس است؛ برخلاف تصور عامه مردم که فکر می‌کنند جوراب واریس فقط برای کسانی است که دچار واریس هستند، می‌توان از جوراب واریس برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری هم استفاده کرد؛ مخصوصا برای کسانی که زیاد می‌ایستند یا پاهای آن‌ها دائما آویزان است، همچنین برای افراد مسن و زنان باردار نیز می‌توان از این مورد استفاده کرد.

 

با جوراب واریس می‌توانید از این بیماری پیشگیری کنید


  

جوراب واریس و فواید آن

جوراب واریس جورابی است که حالتی کشسانی داشته و باعث بهبود گردش خون می‌شود و به بازگشت خون به سمت قلب کمک می‌کند. این نوع جوراب‌ها نیز انواع مختلفی دارد که به صورت کلی به دو دسته نرم و سخت تقسیم می‌شوند. همچنین به لحاظ اندازه به کوتاه، متوسط و بلند که تا ران‌ها را نیز در برمی‌گیرد تقسیم می‌شود. برای خرید این نوع جوراب‌ها، میزان واریسی بودن رگ‌ها مهم است. کشسان بودن این جوراب‌ها در نواحی مختلف می‌تواند متفاوت باشد. همچنین مقاومت آن‌ها در برابر استفاده مکرر نیز دارای اهمیت است. امروزه برندهای مختلفی از این جوراب در ایران وجود دارد. یکی از برندهای خوب و معتبر که از آمریکا وارد ایران می‌شود و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است، جوراب واریس knit-rite است که شما می‌توانید با مراجعه به صفحه فروش این محصول در قسمت «جوراب واریس» با در نظر گرفتن سایز پا، جوراب واریس مورد نظر خود را در طرح‌ها و رنگ‌ها و اندازه‎های مختلف انتخاب کنید. برای خرید جوراب واریس همچنین می‌توانید با همکاران ما تماس گرفته و در این باره مشاوره رایگان دریافت کنید.

منابع:

 


جهت کسب اطلاعات علمی بیشتر و آشنایی با واریس و انواع را ه کار های مقابله با این بیماری ما را در کانال اینستاگرام دنبال کنید


https://www.instagram.com/varicose_tgec
 

 
 
جهت بزرگنمایی تصویر برو تصویر کلیک نمائید 
 
آرشیو خبر ها